postheadericon Jachty motorowe turystyczne i sportowe

Wedle klasycznej definicji jachty motorowe to jednostki pływające, których głównym napędem jest silnik mechaniczny. W żeglarskiej terminologii międzynarodowej określane są skrótami MY, m/y lub m.y. pochodzącymi od angielskiego motor yacht. Analogicznie jachty napędzane żaglami, czyli sail yacht zapisywane są jako SY, s/y lub s.y.

Jachty motorowe bywają mylone z motorówkami, również napędzanymi silnikami mechanicznymi. Te dwie jednostki należy jednak rozróżniać ze względu na przeznaczenie określone przez zapisy Polskiego Rejestru Statków. Jachty motorowe przeznaczone są wyłącznie do celów sportowych i turystycznych, motorówki natomiast wykorzystywane są do rozmaitych zadań, począwszy do rekreacji i sportu, a skończywszy na działaniach wojennych i służbowych, na przykład będąc we władaniu wodnych oddziałów policji, pogotowia czy służb wodnych. Co ciekawe, wedle Rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 1997 r. za jacht motorowy uważa się również skuter wodny, łódź pneumatyczną i poduszkowiec.

Silniki stosowane w jachtach motorowych są w dwóch rodzajach: spalinowe – stosowane przeważnie w starszych modelach oraz elektryczne – droższe, ale bardziej ekologiczne, Po całym obszarze jezior pływa się przeważnie na żaglach, silnik używany jest tylko w jednostkach, gdzie stanowi on jedyne źródło napędu lub w momentach wyjścia i wejścia jachtu do portu – żagle składa się bowiem przy wietrze, a moment wejścia następuje na tak zwanych „zwiniętych szmatach”. Kierowanie silnikowe zapewnia też oczywiście większą precyzję sterowania.

Silne ograniczenia w kwestii używania silników panują portach i przystaniach w tak zwanych strefach ciszy. Są te te miejsca na jeziorach, gdzie zakazane jest używanie silników spalinowych, a dozwolone wpływanie tylko na motorach elektrycznych.